Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Arithmetic Worksheets
Looking for Arithmetic worksheets?
Check out our pre-made Arithmetic worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

Fourth Grade (Grade 4) Money (USA) Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 4 Money (USA) questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 1 of 6 Next
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Mr. Washington had $40 to buy some food. He bought 4 sandwiches for $9 each. How much money does he have left?
  1. $31
  2. $4
  3. $36
  4. $14
Grade 4 Money (USA)
The total amount of $13.25, 25 cents, and $9 is:
  1. $22.50
  2. $22.75
  3. $13.39
  4. $103.30
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
If you pay $.50 for one soda, how much will you pay for 6 sodas?
  1. $6.50
  2. $0.56
  3. $30.00
  4. $3.00
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Jane bought a pair of socks for $1.75 and an umbrella for $2.25. What is the total cost of these two items together?
  1. $0.50
  2. $5.00
  3. $4.00
  4. $1.00
Grade 4 Money (USA)
I had 126 dollars and I spent 50 dollars. How much money do I have left?
  1. 89 dollars
  2. 75 dollars
  3. 76 dollars
  4. 176 dollars
Grade 4 Money (USA)
Mike had $20 but he gave away half of his money to his sister. Then he bought 2 sodas for $1.50 each and 2 hot dogs for $1.75. How much money he has now?
  1. $18.25
  2. $13.50
  3. $7.25
  4. $3.50
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Matt and Sharron were at the store. Together they had $32. If they split the money evenly, how much would each of them get?
  1. $12
  2. $16
  3. $3
  4. $32
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
George went to the store where he bought a drink for $0.79 and a pen for $2.89. He gave the clerk a $10 bill. Which should his change be?
  1. a five dollar bill, a one dollar bill, 2 dimes, 2 pennies
  2. a five dollar bill, a one dollar bill, 3 dimes, 2 pennies
  3. four one-dollar bills, a dime, 2 pennies
  4. a one-dollar bill, three dimes and 2 pennies
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
The school district bought 95 new microscopes. Each microscope costs $52. How much did the district spend?
  1. $4,940
  2. $4,930
  3. $4,240
  4. $655
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Sara has $30 dollars to spend. She went the store and bought 5 apples. Each apple costs $4.00. How money did she have left?
  1. $30
  2. $10
  3. $43
  4. none of the above
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Peter bought a notebook for $2.68 and a pen for $0.56. How much are both of the items together?
  1. $3.24
  2. $3.20
  3. $4.00
  4. $2.00
  5. $2.24
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Kim spends $6.79. Amy spends $9.33. How much more money does Amy spend than Kim?
  1. $2.46
  2. $2.54
  3. $3.54
  4. $3.56
Grade 4 Money (USA)
Nick purchased a hat from Foot Action for $14.50. What is the change if he paid $20.00?
  1. $6.50
  2. $5.50
  3. $4.50
  4. $34.50
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Shira has a total of 100 dimes and quarters. If the total value of the coins is $14.05, how many quarters does she have?
  1. 27
  2. 40
  3. 56
  4. 73
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Linda bought 3 notebooks for $1.20 each, a box of pencils for $1.50, and a box of pens for $1.70. How much did she spend all together?
  1. $4.40
  2. $6.10
  3. $4.80
  4. $6.80
Grade 4 Money (USA)
Round to the nearest dollar.
$234.77
  1. $230.00
  2. $200.00
  3. $220.00
  4. $234.00
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
I have $1.80. How many $.60 sodas can I buy?
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Lily likes apples. Each apple is $0.50. She wants 11 apples. How much money will she pay to get 11 apples?
  1. $4.50
  2. $5.00
  3. $5.50
  4. $6.00
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.NBT.B.5, 4.MD.A.2
Mr. and Mrs. Maddox and their three children are flying to Los Angeles. The cost of each ticket is $179. The cost of all tickets is $895.
  1. True
  2. False
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Bill went to the store and bought 8 apples. How much does Bill owe the store if the apples cost $1.25 each.
  1. $12.00
  2. $10.00
  3. $5.00
  4. $756.00
Previous Page 1 of 6 Next
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.