Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Arithmetic Worksheets
Looking for Arithmetic worksheets?
Check out our pre-made Arithmetic worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

You are browsing Grade 4 questions. View questions in All Grades.

Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Grade 9 Continuing Education


Fourth Grade (Grade 4) Multiplication Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 4 Multiplication questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 1 of 14 Next
Grade 4 Multiplication CCSS: 4.MD.A.2
Romeo watched 5 television shows that were each 26 minutes long. How much time did he spend watching television.
  1. 31 minutes
  2. 21 minutes
  3. 5 minutes
  4. 130 minutes
Grade 4 Multiplication CCSS: 4.OA.A.2
Andrew and Brad were stacking books in the classroom. Andrew stacked 6 books. Brad stacked 5 times as many books as Andrew. Which expression represents the number of books Brad stacked?
  1. 5 x 6
  2. 5 x 4
  3. 5 + 6
  4. 5 x 6 = 30
Grade 4 Multiplication
What number belongs in the blank below to make the number sentence true?
9 + __= 2 x 5
  1. 10
  2. 2
  3. 5
  4. 1
Grade 4 Multiplication
The only charge to use the pool is a $3.00 parking charge. Which of these number sentences should be used to find how much money the parking lot made on a day when 82 cars were parked there?
  1. 82 + 3 =
  2. 82 - 3 =
  3. 82 x 3 =
  4. 82 / 3 =
Grade 4 Multiplication
When a math question asks you find the product of something it's asking you to                .
  1. Add
  2. Subtract
  3. Multiply
  4. Divide
Grade 4 Multiplication
44 x 22 =
  1. 968
  2. 8,888
  3. 288
  4. 988
Grade 4 Multiplication
A                 is the answer to a multiplication problem.
  1. product
  2. quotient
  3. factor
  4. addend
Grade 4 Multiplication CCSS: 4.OA.A.2
In 1930 the price of an ounce of gold was about $20.00. If the price of an ounce gold today is $1,200, which equation can be used to find how many times greater the price of gold is today than in 1930?
St. Patrick's - Pot of Gold
  1. [math]20 xx g = 1200[/math]
  2. [math]1200 xx 20 = g[/math]
  3. [math]g -: 20 = 1200[/math]
  4. [math]20 -:g = 1200[/math]
Grade 4 Multiplication
45 x 10 =
  1. 45
  2. 405
  3. 450
  4. 4500
Grade 4 Multiplication
25 x 20 =
  1. 4,100
  2. 500
  3. 550
  4. 510
Grade 4 Multiplication
321 x 22 =
  1. 7,162
  2. 7,052
  3. 7,062
  4. 6,962
Grade 4 Multiplication
49 x 34 =
  1. 1,686
  2. 2,666
  3. 1,666
  4. 1,696
Grade 4 Multiplication
23 x 9 =
  1. 1,827
  2. 187
  3. 207
  4. 217
Grade 4 Multiplication
If 4 x 5 = 20, then 20 รท 5 =                
  1. 20
  2. 5
  3. 4
Grade 4 Multiplication CCSS: 4.OA.A.2
Jared ate 2 hot dogs. His brother Mark ate twice as many. Which of the multiplication sentences below could be used to solve this problem?
  1. 13 x 2
  2. 4 x 2
  3. 4 x 13
  4. 2 x 2
Grade 4 Multiplication
A product is found when you multiply two or more factors together.
  1. True
  2. False
Grade 4 Multiplication CCSS: 4.NBT.B.5
If a car is traveling 25 miles per hour, then how far would the car go in 5 hours?
  1. 5 miles
  2. 100 miles
  3. 125 miles
  4. 500 miles
Grade 4 Multiplication
What is the product of 35 x 26?
  1. 910
  2. 180
  3. 280
  4. 925
Grade 4 Multiplication CCSS: 4.OA.A.1
Which equation means 54 is 9 times as many as 6, and 6 times as many as 9?
  1. 54 = 6 + 9
  2. 54 = 6 x 9
  3. 54 = 9 - 6
  4. 54 = 9 + 6
Grade 4 Multiplication
240 people climb the Statue of Liberty in a day. If the Statue is open for 8 hours, which equation can be used to find how many people climb the Statue each hour?
American - Statue Of Liberty
  1. [math]8 xx 240 = p[/math]
  2. [math]p xx 8 = 240[/math]
  3. [math]8 -:p = 240[/math]
  4. [math]p -:8 = 240[/math]
Previous Page 1 of 14 Next
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.