Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Arithmetic Worksheets
Looking for Arithmetic worksheets?
Check out our pre-made Arithmetic worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

You are browsing Grade 4 questions. View questions in All Grades.

Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Grade 12

Fourth Grade (Grade 4) Money (USA) Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 4 Money (USA) questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 2 of 6 Next
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
The Ridgeway family of 2 adults and 2 children went to the fair. The cost for fair admission is shown below:
Adults........$5.00
Children......$3.00
Mr. Ridgeway paid for the whole family's admission with a $20.00 bill. How much change should he have received?
  1. $9.00
  2. $16.00
  3. $4.00
  4. $8.00
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Pens are $.75 each. How many pens can I buy for $5.00?
  1. 6
  2. 7
  3. 10
  4. 15
Grade 4 Money (USA)
I have:

2 dollar bills
2 quarters
1 dime
4 nickels
3 pennies

How much money do I have?
  1. $3.83
  2. $2.83
  3. $2.38
  4. $2.73
Grade 4 Money (USA)
If you have $0.30, how much money do you have?
  1. 3 cents
  2. 30 cents
  3. 3 dollars
  4. 30 dollars
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
I want to buy 4 sandwiches for $1.25 each. How much will I spend?
  1. $10.00
  2. $5.00
  3. $6.00
  4. $2.50
Grade 4 Money (USA)
Mrs. Rice was given some change at the grocery store. She was given 4 one-dollar bills, 3 quarters, 1 nickel, and 4 pennies. How much change did she get?
  1. $4.89
  2. $4.94
  3. $4.84
  4. $4.79
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
The school district bought 95 new microscopes. Each microscope costs $52. How much money did the district spend on new microscopes?
  1. $4,940
  2. $4,930
  3. $4,240
  4. $655
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Dee bought 2 baseball caps for $9 each and 2 pairs of socks for $13 each. How much did she spend in all?
  1. $22.00
  2. $33.00
  3. $26.00
  4. $44.00
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Balloons are $1.30 each. If I buy 8 of them, how much do I spend?
  1. $8.50
  2. $10.40
  3. $15.00
  4. $6.20
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
If there are 4 quarters in one dollar, how many quarters can you get for a five-dollar bill?
  1. 9
  2. 16
  3. 20
  4. 100
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Lily likes apples. Each apple is $0.50. She wants 11 apples. How much money will she pay to get 11 apples?
  1. $4.50
  2. $5.00
  3. $5.50
  4. $6.00
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Sam bought a small pizza for $5.75. Tom bought a large pizza for $7.10. How much more did Tom spend than Sam?
  1. $0.54
  2. $0.81
  3. $1.35
  4. $12.85
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
A customer’s purchase is $8.50. If he gives the cashier $20, what should he get back in change?
  1. $2.50
  2. $11.50
  3. $10.50
  4. $12.99
  5. $28.00
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.OA.A.3
Mr. Taylor installed 10 dozen tiles on his kitchen floor. Each tile cost $3. How much did Mr. Taylor spend, before tax?
  1. $390
  2. $360
  3. $300
  4. $108
Grade 4 Money (USA)
George went to the store where he bought a drink for $0.79 and a pen for $2.89. He gave the clerk a $10-bill. Which should his change be?
  1. a five-dollar bill, a one-dollar bill, 2 dimes, 2 pennies
  2. a five-dollar bill, a one-dollar bill, 3 dimes, 2 pennies
  3. four one-dollar bills, a dime, 2 pennies
  4. a one-dollar bill, three dimes and 2 pennies
Grade 4 Money (USA)
Which amount is the least?
  1. $206
  2. $589
  3. $245
  4. $653
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
There are 20 students in Mr. Adam's class. Each student has 5 dollars. How much money is there in all?
  1. $100
  2. $4
  3. $15
  4. $25
Grade 4 Money (USA)
I have:

1 five-dollar bill
5 quarters
4 dimes
12 nickels

How much money do I have?
  1. $7.15
  2. $6.15
  3. $6.25
  4. $7.25
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Four boxes of popcorn cost $8.00. How much does one box cost?
  1. $5
  2. $2
  3. $3
  4. $1
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.OA.A.3
Melanie has $15. She bought a comic book for $3 and a bottle of fruit juice. She now has $9. How much did the bottle of juice cost?
  1. $9.00
  2. $3.00
  3. $12.00
  4. $6.00
Previous Page 2 of 6 Next