Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Arithmetic Worksheets
Looking for Arithmetic worksheets?
Check out our pre-made Arithmetic worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

You are browsing Grade 4 questions. View questions in All Grades.

Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Grade 12

Fourth Grade (Grade 4) Money (USA) Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 4 Money (USA) questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 4 of 6 Next
Grade 4 Money (USA)

This question is a part of a group with common instructions. View group »

With $0.75 you can buy a Carrot and an Orange.
  1. True
  2. False
Grade 4 Money (USA)
Mr. Smith wants to buy t-shirts for his 7 children. The t-shirts are on sale for $30 each. How much does Mr. Smith spend in all on the t-shirts?
  1. $37
  2. $210
  3. $270
  4. $2,100
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Josie has Quarter - headsQuarter - headsQuarter - headsDime - tailsDime - tailsNickel - tailsNickel - tailsNickel - tailsPenny - headsPenny - tailsPenny - heads. She buys a top for $.35 and a pencil for $.50. How much money does she have left?
  1. $.85
  2. $.28
  3. $.43
  4. $.50
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Bill earned $72 from mowing lawns. If he gets $8 from every customer, how many customers did he mow lawns for?
  1. 12
  2. 9
  3. 7
  4. 10
Grade 4 Money (USA)

This question is a part of a group with common instructions. View group »

If you had $3.55 you could buy a Pretzel and a Muffin.
  1. True
  2. False
Grade 4 Money (USA)
The minimum paycheck for each cowboy is $400.00 per event. If a cowboy shows up to all 29 stops during the year, he will make at least how much money?
  1. $24,000.00
  2. $30,000.00
  3. $11,600.00
  4. $870,000.00
Grade 4 Money (USA)

This question is a part of a group with common instructions. View group »

With $1.50 you can afford to buy a Muffin and a Pear.
  1. True
  2. False
Grade 4 Money (USA)
Mr. Smith buys 3 gift cards to the electronics shop. Each gift card is worth $40. What is the total cost of the 3 gift cards?
  1. $43
  2. $80
  3. $90
  4. $120
Grade 4 Money (USA)
I have $1.80. How many $.60 sodas can I buy?
  1. 3
  2. 120
  3. 4
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Sara spent $6.00 on parking at the mall. She spent $2.00 on a drink and bought a sweater for $20.00. She had $9.00 when she got home. How much money did she have when she left for the mall?
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Kamar has 2 quarters, 4 dimes, and 3 nickels. How many ways can he pay for a can of juice that costs $0.55?
  1. 2
  2. 3
  3. 4
  4. 5
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Lisa bought 5 hamburgers. She paid with a $20 bill. She got $5 in change. How much did each hamburger cost?
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Each backpack costs $6. How much will 3 backpacks cost?
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Sam had $43.00. He bought two new shirts for $17.00 each. He calculated that his change should be $11.00. Did Sam calculate correctly? Explain your answer.
Grade 4 Money (USA)
Add the following money amounts: $2.39, $.84, $.27, and $1.25.
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Jorge went to the store with $200. He bought a sweatshirt for $22 and shoes for $27. How much money did he have left after those purchases?
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
A city has $55.00 to buy new light bulbs for street lamps. If each light bulb costs $5.00, how many new bulbs will the city be able to buy?
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Jenny and her best friend are raising money to buy toys for children at the homeless shelter. So far, Jenny has raised $3,234. Jenny's best friend raised $1,893.
How much money have they raised all together?
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Bart bought a baseball for $4.35. He paid with a ten-dollar bill. How much change did Bart receive?
Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2
Chelsea put two quarters in a vending machine. She got a $.35 pack of gum. How much change should she get back?
Previous Page 4 of 6 Next