Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Arithmetic Worksheets
Looking for Arithmetic worksheets?
Check out our pre-made Arithmetic worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

You are browsing Grade 6 questions. View questions in All Grades.

Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Grade 9

Sixth Grade (Grade 6) Fractions and Ratios Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 6 Fractions and Ratios questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 3 of 19 Next
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.NS.A.1
Jamie needs to divide 35 by 27. Which of the following is a correct method for Jamie to use to find the answer?
  1. 5×73×2
  2. 3×25×7
  3. 5×23×7
  4. 3×75×2
Grade 6 Fractions and Ratios
Grade 6 Fractions and Ratios
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.2
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
Mark reads 25 pages in 5 minutes. What is the unit rate?
  1. 5 minutes per page
  2. 2.5 pages a minute
  3. 5 pages
  4. 5 pages / 1 minute
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
Thomas runs 20 miles in 4 hours. What is the unit rate?
  1. 10 miles/2 hours
  2. 5 miles/1 hour
  3. 15 miles/3 hours
  4. 40 miles/4 hours
Grade 6 Fractions and Ratios
Grade 6 Fractions and Ratios
Convert 0.14 to a fraction.
  1. 141000
  2. 750
  3. 1410
  4. 7100
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
Jon paid $2.52 for 12 ounces of peanuts. What is the unit rate?
  1. $0.21/1ounce
  2. $2.52/12ounces
  3. $4.76/1ounce
  4. $30.24/12ounces
Grade 6 Fractions and Ratios
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
John bought 15 CDs for $30. What is the unit rate?
  1. 2 CD / $1
  2. $2 / 1 CD
  3. 30 CDs for $15
  4. 15 CDs for $30
Grade 6 Fractions and Ratios
Change 0.09 to a fraction.
  1. 9100
  2. 91000
  3. 910
  4. 9
Previous Page 3 of 19 Next