Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Arithmetic Worksheets
Looking for Arithmetic worksheets?
Check out our pre-made Arithmetic worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

You are browsing Grade 5 questions. View questions in All Grades.

Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Grade 12

Fifth Grade (Grade 5) Money (USA) Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 5 Money (USA) questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 3 of 7 Next
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Thomas bought a packet of seeds for $0.79 and a pencil for $0.55. How much did he spend in all?
  1. $1.34
  2. $1.33
  3. $1.24
  4. $1.23
  5. None of these
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Rigby went to a store and bought pizza for everyone. It cost $17.87. How much change will Rigby get from a twenty-dollar bill?
  1. $17.87
  2. $2.13
  3. $3.12
  4. $37.87
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.5
How much money should Jacob get back from a twenty-dollar bill when he purchases $6.75 worth of candy?
  1. $9.25
  2. $12.75
  3. $14.75
  4. $13.25
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Carrie had $1.35. She spent $0.68. How much money did Carrie have remaining?
  1. $8.15
  2. $2.03
  3. $0.67
  4. $0.66
Grade 5 Money (USA)
If one kilogram of apples costs $0.58, how much will 3 kilograms cost?
  1. $0.61
  2. $1.54
  3. $1.74
  4. $1.84
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
If I bought 25 pieces of candy and each were 69 cents, how much were they altogether?
Grade 5 Money (USA)
You are a beginning rockstar trying to sell CD's for $10 each. When you sell 100, you become a star!
On day 1 you sell 10.
Not to be denied, the next day you sell 30.
Finally, on day 3, you sell a whopping 60 CD's and sign a record deal!
If you sold 10 CD's day one, 30 on day 2, and 60 on day 3, all at $10 a piece, how much money did you make over the 3 days?
  1. $10,000
  2. $100
  3. $1,000
  4. $100,000
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Mr. Wilson went to the store to buy the food for Thanksgiving dinner. He spent $17.43 on vegetables, $32.16 on turkey and stuffing, and $12.19 on beverages. How much did Mr. Wilson spend altogether?
  1. $44.35
  2. $49.59
  3. $51.78
  4. $61.78
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
One pound of grapes costs $3.49. Katherine buys exactly 3 pounds of grapes. The cost of the grapes is $10.47.
  1. True
  2. False
Grade 5 Money (USA)
A bus for the field trip costs $835.50. We need three buses. How much will we spend?
  1. $250.65
  2. $835.50
  3. $1,671.00
  4. $2,506.50
Grade 5 Money (USA)
Kala is a photographer who sells her portraits for $46.95 each. Last week she sold 8 portraits. What is the best estimate for Kala's total earnings for the portraits?
  1. $200
  2. $300
  3. $400
  4. $500
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Samantha sold necklaces for $23.85 each. She took 50 to the art show and sold half of them. How much money did she make?
Grade 5 Money (USA)
What is the cash price for a car if the list price is $18,500 and the trade-in value is $1,500?
  1. $16,500
  2. $17,000
  3. $17,500
  4. $20,000
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.A.2
A school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost of 1 eraser?
  1. $0.03
  2. $0.30
  3. $300
  4. $3,000
Grade 5 Money (USA)
The Jordans are shopping for a new vehicle. They are pricing a 4-door sedan. The base price is listed at $19,500. Factory-installed options total $1,395. The destination charge is $385. What is the sticker price?
  1. $17,720.00
  2. $19,885.00
  3. $20,895.00
  4. $21,280.00
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Laura bought 3 packages of plates for $2.99 each and 5 packages of napkins for $3.69 each. If these prices included tax and she gives $30, her change should be $2.58.
  1. True
  2. False
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Arwen was buying dresses. She bought a pink satin dress that cost $28.12. She also paid $12.34 for a cheap orange dress and $51.23 for a black silk dress. How much does she need to give the cashier?
  1. $91.69
  2. $34.29
  3. $91.45
  4. $71.99
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
The mall was having a sale on jewelry. You bought five items for $12.89, four items for $15.73, and six items for $19.22. How much money did you spend all together?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Solve.
$7.50 x 8 =
  1. $50.00
  2. $60.00
  3. $56.40
  4. $61.50
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
A pack of 5 pencils costs $0.60. How much will four packs cost?
  1. $1.20
  2. $1.80
  3. $2.40
  4. $18.00
Previous Page 3 of 7 Next