Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Arithmetic Worksheets
Looking for Arithmetic worksheets?
Check out our pre-made Arithmetic worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

You are browsing Grade 5 questions. View questions in All Grades.

Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Grade 12

Fifth Grade (Grade 5) Money (USA) Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 5 Money (USA) questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 5 of 7 Next
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Miss Morneault decides to treat her Algebra students because their behavior has been outstanding. She decides to purchase an ice cream cake for $19.99. The cake will be serving 12 students. How much does the cake cost, to the nearest cent, per student?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
9 x $18.25 = [?]
  1. $164.25
  2. $16.45
  3. $27.25
  4. $9.25
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Jennifer and her brother went to eat supper at the local restaurant. Jennifer's meal cost $11.56 and her brother's meal cost $12.35. They decided to order a dessert for the two of them that cost $6.78. How much money did Jennifer and her brother spend altogether?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
$4.93×5=
  1. $24.65
  2. $12.55
  3. $23.98
  4. $24.56
  5. none
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Mrs. Brewer bought six cans of orange juice at a cost of $1.33 per can, including tax. How much change did she get from a $10 bill?
Grade 5 Money (USA)
The PTO bought 25 pizzas for family reading night. Each pizza cost $9.99. ABOUT how much did the PTO pay for the pizzas?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Can you balance a checkbook? At the beginning of the week, your balance was $472.24. During the week, you wrote checks for $42.87, $5.24, $30.00, $17.82, and $43.01. What is your new balance?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Jannie has $15.00. She wants to buy a ice cream cake for $10.50 and a bag of popcorn for $2.39. Does Jannie have enough money to buy the two items? If so, how much money should she give the clerk? If not, how much more money does she need? Explain your answer.
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.A.2
Bibbles went to the store and bought 10 packs of hamster food that cost $1.50 a bag. How much money would it cost to buy the 10 packs of food?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Johnny works as a mechanic and earns $12.75 an hour. If he works 40 hours in one week, what are his wages?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Paul will pay for his new car in 36 monthly payments. If his car loan is for $19,061, then how much will Paul pay each month? Round your answer to nearest cent.
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.5
Celia's company will pay her a $60.00 bonus for every $1,000 of product she sells. If Celia sells $37,000 worth of product over a year, how much does Celia make in bonus?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Grapefruit are on sale at 5 for $2.75. How much is each grapefruit?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Mr. Brown went to the store to buy the food for Thanksgiving dinner. He spent $15.54 on vegetables, $38.95 on turkey and stuffing, and $10.98 on beverages. How much did Mr. Brown spend altogether?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Sally works at an hourly rate of $7.25. She works 40 hours each week. What are her weekly wages?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Tayelor paid $35.01 to buy 9 hot dogs. How much did each hot dog cost?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Coffee costs $1.97 per cup. If Joe wants to buy 3 cups, how much will he have to spend?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Kardeem earns an hourly rate of $9.75 on his job. If he works 40 hours this week, what will his wages be?
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.A.3
Three friends decided to buy lunch. Anne spent $3.42, Sam spent $4.41, and Ryan spent $4.24. Write these numbers from least to greatest.
Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7
Jeremy earns $8.75 an hour on his job. He worked 40 hours last week. What are his wages?
Previous Page 5 of 7 Next