Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Algebra Worksheets
Looking for Algebra worksheets?
Check out our pre-made Algebra worksheets!
Share/Like This Page

Linear Equations Questions - All Grades

You can create printable tests and worksheets from these Linear Equations questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 1 of 81 Next
Grade 11 Linear Equations
What is the equation of the line with a slope of 3 through (-1, 4)
  1. y + 4 = 3(x + 1)
  2. y - 4 = 3(x + 1)
  3. y - 4 = 3(x - 1)
  4. y + 4 = 3(x - 1)
  5. None of the above
Grade 11 Linear Equations
What is the equation of the line through (0, 2) and (-1, 3)?
  1. y = -x + 3
  2. y = 2
  3. y = -x + 2
  4. y = -x - 3
  5. None of the above
Grade 10 Linear Equations
Grade 9 Linear Equations
Grade 9 Linear Equations
What are the coordinates of the y-intercept of the equation 5x-3y=2?
  1. [math](0,2/5)[/math]
  2. [math](0,-2/5)[/math]
  3. [math](0,-3/5)[/math]
  4. [math](0,-2/3)[/math]
Grade 9 Linear Equations
Which linear equation is in standard form?
  1. (y-4)=2(x+6)
  2. x=2y-6
  3. 2x+3y=10
  4. y=2x-6
Grade 9 Linear Equations
Grade 9 Linear Equations
5 - w = 2w - 1
  1. w = -2
  2. w = 2
  3. w = 3
  4. w = -3
  5. none of the above
Grade 9 Linear Equations
Which is the equation for the following line?
Graph - Linear Function y=-1/2x
  1. y = 1/2 x
  2. y = 2x
  3. y = -1/2 x
  4. y = -1x + 2
Grade 10 Linear Equations
If you pay $11 for 1 apple and 9 bananas and pay $7 for 3 apples and 1 banana, how much does an apple and a banana cost?
  1. Apple = $ -1 Banana = $2/3
  2. Apple = $2 Banana = $1
  3. Apple = $1 Banana = $4/9
  4. Apple = $1/2 Banana = $1/2
Grade 7 Linear Equations CCSS: 7.EE.B.4a
Grade 6 Linear Equations
Previous Page 1 of 81 Next
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.